A kormányunk ad-hoc rendeleteivel nem lenne érdemes foglalkozni, saját célra viszont készítettünk egy táblázatot az árrésstop előtti és utáni árakról és ha már rendelkezésre áll, megosztjuk tapasztalatainkat. Figyelem a cikk termékmegjelenítést tartalmaz!
Célirányosan egy percet nem lett volna érdemes időt tölteni ezzel, mivel az első nagy átveréssel már bebizonyosodtak a téves árstop rövid és hosszú távú káros hatásai. Emellett aki egy picit is ért a közgazdasághoz, Nagy Mártonon kívül, az rájöhetett, hogy a kiskereskedelem a kívülről belepiszkált árak miatt a kiesni látszó árrést átpakolja a nem szabályozott termékkörökre. Lássuk be, hogy jogosan, mivel nem Orbánné karitatív szervezetéről van szó, a tulajdonosoknak komoly éves árbevételi tervek vannak kimutatva, amit illik is teljesíteni. Az egészséges versenykörnyezet pedig megteremti az árak alacsonyan tartását.
Az Auchan online shopjából készült kimutatás nem teljes körű, az csak illusztrálja bármely multinacionális kiskereskedelmi lánc árképzését az árrésstop hatásával. A számítások feltételezik, hogy az árréstoppal az áruház kihasználja a 10%-os árrés maximumot, amihez viszonyítva lettek a korábbi árak. A 2.8%-os tejnél a jelenlegi ár még emelkedett is, ismeretlen okból kifolyólag. Az átlagos árrés a 30db termék esetében 18%-ra alakult, ami nem egyenlő a súlyozott árréstömeggel, mivel ahhoz ismerni kellene az adott időszak alatt értékesített termékek mennyiségét. Az 50-70% árrésre mondhatnánk, hogy igen magas, de figyelembe kell venni az inflálódott energiaárakat, a munkabérek emelkedését, a kivetett extraprofit adókat, stb. Emellett szem előtt lehet tartani, hogy pl. a vendéglátás árrése a 200%-ot is meghaladhatja! Összességében, aki joghurtban pácolt csirke farháthoz vásárol hozzávalót, az jól jár, de ha vesz hozzá egy latte avokádót, az már lehet, hogy mínuszban lesz a korábbi árak tekintetében.
A tévedés jogát fenntartjuk.